Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

Bu yazımızda sizlere hem damak tadına hitap eden hem de sağlıklı bir sebzeli bulgur pilavı tarifi sunuyoruz. Bulgurun sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Düşük kalorili olması, içeriğindeki lif ve proteinler, diğer tahıl ürünlerine göre daha yavaş enerji vermesi nedeniyle vücudumuz için oldukça yararlıdır.

Bu pratik tarifimize geçmeden önce, gerekli malzemeleri paylaşalım: 1 su bardağı ince bulgur, 1 adet kuru soğan, 2 adet domates, 1 adet yeşil biber, 1 adet kırmızı biber, 1 adet havuç, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 çay kaşığı tuz ve 2 su bardağı su.

Bu malzemelerle hazırlayacağımız sebzeli bulgur pilavı tarifi oldukça kolay ve hızlıdır. Öncelikle ince bulgur bir süzgeçte yıkanır ve süzülür. Bir tencereye sıvı yağ konulup kızdırılır. Üzerine yemeklik doğranmış kuru soğan eklenir ve kavrulur. Biberler ve küp doğranmış havuçlar da eklenir ve birkaç dakika kavrulmaya devam edilir.

Sonrasında rendelenmiş domates, tuz ve 2 su bardağı su ilave edilerek karıştırılır. Karışım kaynamaya başladığında, bulgur eklenir ve karıştırılır. Tencerenin kapağı kapatılıp, kısık ateşte bulgur suyunu çekene kadar pişirilir.

Bu sebzeli bulgur pilavı tarifi, servis edilirken isteğe göre maydanoz ya da yeşil soğan ile süslenerek sunulabilir. Afiyet olsun!

Gerekli Malzemeler

Bu sebzeli bulgur pilavı tarifi için gerekli malzemeler oldukça basit. İlk olarak, 1 su bardağı ince bulguru kullanacağız. Bunun yanı sıra, 1 adet kuru soğan, 2 adet domates, 1 adet yeşil biber, 1 adet kırmızı biber ve 1 adet havuç gerekiyor. Ayrıca yemeğe lezzet katacak sıvı yağ ve tuz da kullanacağız. Kahvaltıya veya öğle yemeğine hazır mısınız? O halde hemen malzemeleri hazırlayarak tarife geçebilirsiniz!

-1 adet kuru soğan

Bulgur pilavının olmazsa olmazlarından biri olan kuru soğanı doğru şekilde hazırlamak oldukça önemlidir. 1 adet kuru soğanı yemeklik doğramak için öncelikle soğanın iki ucunu kesin ve kabuklarını soyun. Daha sonra soğanı ortadan ikiye bölün ve ince ince dilimleyin. Eğer yemeklik doğramak isterseniz, dilimlenmiş soğanları tekrar ince şeritler halinde kesin. Kavrulduğunda lezzetine lezzet katacak olan kuru soğan, yemeğin aromasını da arttıracaktır. Soğanları sıvı yağda kavurmadan önce tencerenin altını iyice ısıtın ve kavrulma işlemi sırasında birkaç kez karıştırın.

-2 adet domates

2 adet domates, bu lezzetli sebzeli bulgur pilavının vazgeçilmez malzemelerindendir. Domates, bol miktarda C vitamini, antioksidanlar ve lifler açısından oldukça zengindir. Ayrıca düşük kalorili bir besindir ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle, domatesi yemeklerinizden eksik etmemenizi öneriyoruz. Bu tarifte, rendelenmiş domates bir lezzet patlaması yaratırken, rengi de yemeğe canlılık katmaktadır. Ayrıca, rendelenmiş domatesin suyu bulgurun daha kabarmasına ve lezzetinin daha da artmasına yardımcı olur. Bu nedenle, bu tarifte kullanılacak domateslerin taze ve olabildiğince sulu olması önerilir.

-1 adet yeşil biber

, bu sebzeli bulgur pilavı tarifinde yer alan lezzetli sebzelerden biridir. Doğal bir renk açısından da oldukça zengin olan yeşil biber, yemeğin hem görsel açıdan daha çekici görünmesine hem de lezzetinin daha da zenginleşmesine yardımcı olur. Ayrıca C vitamini açısından oldukça zengin olduğu için bağışıklık sistemini de güçlendirir. Yemek yaparken yemeği ne kadar besleyici ve vitamin açısından zengin olmasını sağlamak da önemlidir. Bu nedenle sebzeleri yemeklerimize eklememiz gereklidir. Bulgur pilavı gibi sağlıklı yemekler yapmak, sebzeleri tüketmenin de keyifli bir yoludur.

-1 adet kırmızı biber

1 adet kırmızı biber, bu lezzetli sebzeli bulgur pilavı için gerekli olan sebzelerden biridir. Bulgur pilavına hem lezzet, hem de renk katmaktadır. Kırmızı biberin lezzeti, biraz acı olmasına rağmen bu pilava farklı bir tat katmaktadır. Kırmızı biber, herhangi bir sebzeli yemeğin vazgeçilmez bir malzemesidir. Ayrıca, C vitamini açısından oldukça zengindir. Salata, yemek ve çorba yapımında kullanılabilir. Doğranmış biber, yemeklere güzel bir tat ve renk verir. Sebzeli bulgur pilavınızda kırmızı biberi mutlaka kullanmayı deneyin, bu pilavı daha lezzetli hale getirecektir.

-1 adet havuç

Havuç, sebzeli bulgur pilavının içeriğinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Doyurucu ve besleyici bir sebzeli pilav yapmak istiyorsanız, havucu kesinlikle atlamamalısınız. Havuç, C vitamini ve potasyum açısından zengin olduğu için bu pilava lezzet katmakla kalmayacak, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de karşılayacaktır. Havuç, küp şeklinde doğranarak pilava eklenir ve kavrulduktan sonra suyun içerisinde pişirilir. Böylece pilavın içerisindeki havuçlar hem lezzetli hem de tamamen pişirilmiş olur.

-2 yemek kaşığı sıvı yağ

Bu tarif için, pişirmek için kullanılacak yağ olarak sıvı yağ öneriyoruz. Sıvı yağ, sebzeleri kavurmaya ve bulgura lezzet vermeye yardımcı olur. Ancak, sıvı yağ yerine zeytinyağı veya tereyağı da kullanabilirsiniz. Sebzeleri kavururken, yağı aşırı ısıtmaktan kaçının, aksi takdirde yanık bir tat elde edebilirsiniz.

-1 çay kaşığı tuz

Tuz, yemeğin lezzetini artıran önemli bir baharattır ve pilavın da tadını önemli ölçüde etkiler. Bu tarifte kullanılacak olan tuz, çay kaşığı ölçüsünde olmalıdır. Bulgur pilavı yaparken tuzun fazla kullanılması lezzeti bozar, az kullanılması ise yavan bir tat verir. Bu sebeple doğru ölçüyü kullanmak önemlidir. Bulgur pilavının sağlıklı bir seçenek olması için, tuz miktarı azaltılarak yapılması önerilir. Bu sayede yemeğin lezzeti hakim olurken, sağlıklı beslenme de sağlanmış olur.

-2 su bardağı su

, sebzeli bulgur pilavının pişmesi için gereklidir. Bu miktarda su, 1 su bardağı ince bulgur için yeterlidir. Bulgur pilavı, harlı ateşte kısa sürede pişebilir ancak suyunun tamamen çekilmesi için kapağı kapatılıp kısık ateşte pişirilir. Bulgur suyunu çektikten sonra ocaktan alınır ve demlenmeye bırakılır. Demlenme süresi, 10-15 dakika arasında değişebilir. Pilavın daha lezzetli olması için üzerine limon suyu da sıkabilirsiniz. Sebzeli bulgur pilavını sıcak servis yapabilirsiniz, yanında cacık veya ayran gibi sade bir yan lezzet ile sunabilirsiniz.

Tarif

İnce bulgur bir süzgeçte yıkanır ve süzülür. Bir tencereye sıvı yağ konulup kızdırılır ve yemeklik doğranmış kuru soğan eklenip kavrulur. Daha sonra dilimlenmiş biberler ve küp doğranmış havuçlar eklenir ve birkaç dakika kadar kavrulur. İçine rendelenmiş domates, tuz ve 2 su bardağı su ilave edilip karıştırılır. Kaynamaya başlayınca bulgur eklenir ve karıştırılır. Kapağı kapatılıp kısık ateşte bulgur suyunu çekene kadar pişirilir. Servis yapılırken üzerine maydanoz veya yeşil soğan ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun!

Yorum yapın