Çıtır Tavuk Tenders Tarifi

Tavuk sevenlerin favori yiyeceklerinden biri olan tavuk tenders, evde yapabilmeniz için enfes bir tarifimiz var. Tavuk göğsünden hazırlanan ve çıtır çıtır kızartılan tavuk tenders, ev yapımı fast food lezzetinde bir seçenek sunuyor. Aşağıdaki tarifimizi takip ederek kolayca hazırlayabilirsiniz. Üstelik malzemeler evde çok daha uygun fiyatlara alınabileceği için karlı bir alternatif sunuyor.

Malzemeler

Çıtır tavuk tenders yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit! Tavuk göğsü, un, galeta unu, tuz, karabiber, sarımsak tozu, süt ve yumurta… Hepsi bu kadar! Tavukları ince ince kesip baharatları, tuzu, karabiberi ve sarımsak tozunu karıştırarak üzerine sürün ve buzdolabında bekletin. Unlu karışımı hazırlayıp ayrı bir kaseye süt ve yumurtayı çırpın. Galeta ununu da başka bir kaseye koyun. Hazırlanan tavukları önce una, sonra yumurta-süt karışımına ve son olarak da galeta ununa bulayın ve kızartın. Afiyet olsun!

Tavuk Hazırlığı

Çıtır tavuk tenders yapmak için öncelikle tavuk göğsünü ince ince kesin. Sonra baharatları, tuzu, karabiberi ve sarımsak tozunu bir kasede karıştırın. Hazırladığınız baharatlı karışımı kesilen tavukların üzerine sürün ve buzdolabında 30 dakika kadar bekletin. Bu işlem sayesinde tavukların baharatı çıtır tavuk tendersın içine işleyecek ve daha lezzetli olacaktır.

Un Hazırlığı

Çıtır tavuk tenders yapmak için öncelikle un hazırlığı yapmanız gerekiyor. Bunun için bir kabın içine unu koyun ve tuz ekleyin. Daha sonra karıştırarak tuzun un içerisinde eşit dağılımını sağlayın. Hazırladığınız un karışımını daha sonra başka bir kaba alma işlemi yapmadan kullanabilirsiniz. Bu şekilde, daha az mutfak gereci kullanarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Yumurta-Süt Karışımı

Çıtır tavuk tenders yapmak için gerekli malzemelerden biri de yumurta-süt karışımıdır. Bu karışım tavukların lezzetli ve çıtır olmasını sağlar. Yumurta ve sütü bir kaba koyun ve bir çırpıcı yardımıyla karıştırın. Karışımı iyice çırpıp homojen hale getirdikten sonra kullanıma hazır hale getirin.

Galeta Unu Hazırlığı

Galeta unu tavuk tenders’ın çıtırlığına katkıda bulunur. Galeta unu, tavuk tendersa daha çıtır bir doku vermek için kullanılır. Galeta ununu hazırlamak için, bir kaba koyun ve ezerek ufalayın. Galeta unu, tavaya koyduğunuz tavukların üzerine serpiştirilir ve daha sonra kızartılır. İnce bir tabaka halinde tavuk tendersa harika bir kıtırlık kazandırır. Galeta unu ile birlikte tavuk tenders, mükemmel bir fast food tarifi haline gelir.

Kızartma İşlemi

Çıtır tavuk tenders yapmanın en önemli aşamalarından biri kızartmadır. Tavukları önce unlu karışıma (un ve tuz karışımı) batırın ve fazla unları sallayarak temizleyin. Sonra, yumurta ve süt karışımına daldırın ve fazla karışımdan temizleyin. En son aşamada, tavukları galeta ununa bulayın ve iyice kaplanmasını sağlayın. Kızartma işlemi için, yeterli miktarda sıvı yağı tavada kızdırın. Tavukları tavaya yerleştirin ve altın rengine kadar pişirin. Tavukların her iki tarafını da eşit pişirmeye özen gösterin. Tavuklar hazır olduğunda, kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzmelerini sağlayın. Servis edilene kadar sıcak olarak servis edin.

Kızartma Aşaması

Tavuk tenders hazırlamanın son aşamasına geldik. Kızartma işlemini tamamlamak için 180 dereceye ayarlanmış kızgın yağa tavukları koyun. Yaklaşık 3-4 dakika boyunca tavukları kızartın. Tabii, tavukların tamamen pişmesi için süreyi değiştirmek gerekebilir, bu yüzden tavukların rengini ve dışarı çıkardıkları sesi kontrol etmeyi unutmayın. Tavuklar kızardıktan sonra kağıt havlu üzerine çıkarın ki fazla yağını süzelim.

Servis

Kızarmış tavukları servis yapmak için öncelikle bir servis tabağına alın. Tavukların yanına patates kızartması, salata veya baharatlı soslar gibi yan lezzetler ekleyebilirsiniz. Bunun için istediğiniz malzemeleri hazırlayın ve servis tabağına ekleyin. Ayrıca, farklı soslarla tavuk tenders’ı daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Soslar arasında ranch sos, barbekü sos, acı soslar, sarımsak sos, ketçap gibi çeşitli lezzetler vardır. Bunların yanı sıra, farklı tarifler denemek isterseniz, çıtır tavuk tenders’ı sandviç şeklinde de servis yapabilirsiniz. Bunun için, sandviç ekmeği üzerine mayonez, ketçap, rendelenmiş havuç, yeşillikler, tavuk tenders ve turşu koyabilirsiniz. İştah açıcı bir alternatif olacaktır.

Afiyet Olsun!

Afiyet olsun! Şimdi, ev yapımı tavuk tenders tarifinizi yemeye hazırsınız. Fast food restoranları aratmayacak lezzette çıtır çıtır tavuk tenders yapmak hiç de zor değil. Daha önce evde yapılan tavuklarda bu kadar lezzet bulamamıştınız değil mi?

Tavuk severlerin vazgeçemediği tavuk tenders, tarifimize uygun hazırlandığında enfes bir lezzet ve sunum sağlar. Bu tarif sayesinde evinizde restaurant kalitesinde bir tavuk yemeği hazırlayabilirsiniz. Kızartılmış tavuk parçalarını arzu ettiğiniz soslarla servis edebileceğiniz gibi çeşitli salatalık ve havuç çubukları ile de sunabilirsiniz.

İster evinizde tek başınıza yiyin, ister arkadaşlarınızla bir arada tadını çıkarın, çıtır çıtır tavuk tenders evde yapmak, son derece kolay ve lezzetli. Şimdiden afiyet olsun!

Yorum yapın