• MySQL ve (and), veya (or), değil (not) operatörleri

  MySQL ve (and), veya (or), değil (not) operatörleri

  MySQL  ve(and),veya(or),değil (not) operatörleri where komutu ile birlikte kullanılır.

  Ve(and), veya(or) operatörleri birden fazla duruma ait olayları filtrelemek için kullanılır.

  Ve (and) operatörü tüm işlemler doğru ise kayıt görüntülenir. Örnek verecek olursak kullanıcı adı ve şifremizi girdiğimizde hem kullanıcı adımız hemde şifremiz doğru ise işlem yapılır ve sayfamıza yönlendiriliriz. Herhangi biri yanlış olur ise hiçbir işlem yapılmaz yani giriş yapamazsınız. Yani burada kontrol ettiğimiz komutların tümünün doğru olması gerekmektedir.

  Ve(and) operatörü kullanım kodu:

  SELECT * FROM musteri WHERE kullanici_adi='aaa' AND sifre='123';

   

  Veya (or) operatörü işlemlerden herhangi biri doğuru ise kayıt görüntülenme işlemi yapılır. Örnek verecek olur isek bilgisayar’dan anlayan kişilerin listesini almak istersek şu şekilde kodumuzu yazmamız gerekir. mesleği bilgisayar olan veya lisede bilgisayar bölümü okuyanları okuyan kişilerin listesini bize verir. Herhangi bir durum karşılandığında bile bize sonuç gösterir ve karşımıza kayıtları listeler.

  Veya(or) operatörü kullanım kodu:

  SELECT * FROM liste WHERE meslek='Doktor' OR lise='bilgisayar bölümü';

   

  Değil(not) operatörü işlemlerden hiçbiri doğru değilse kayıt görüntüleme işlemi yapar. Örnek verecek olursak bizim kontrol ettiğimiz verilerin tam tersini bize listeleme işlemi yapar. Yani ben bilgisayarcı olanlar dışındaki herkesin listesini istiyor isem not(değil) komutunu kullanabiliriz.

  SELECT * FROM kisiler WHERE NOT meslek='Bilgisayar';

   


  MySQL ve (and), veya (or), değil (not) operatörleri için yorum yap :

  MySQL ve (and), veya (or), değil (not) operatörleri ilgili aklına takılan soruları sorabilir veya bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

   

  user profile image
  Nürten yorum yaptı.
  2018-12-14 10:55:42 tarihinde.

  güzel anlatım teşekkürler

  Cevap Yaz