• Html Nedir?

  Html Nedir?

  Html nedir, Html'in tarihsel gelişimi, kodlarının nereye yazıldığı, ilk örnek kodumuz ve Html'in nasıl kaydedildiğini Html dersleri'mizin ilk konusu olan Html nedir bölümünde anlatacağız.

  Html (Hyper Text Markup Language) , web sayfaları hazırlamak için kullanılan bir dildir.  Html web sayfalarının olmazsa olmazıdır. Web sitesi hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak öğrenmesi gereken dil html’dir.

  Html web sayfalarının yapı taşlarıdır. Tarayıcılar html etiketlerini görüntülemez fakat sayfanın içeriğini oluşturmak için html etiketlerini kullanır.

  Html sayfasının Html5 ile uyumlu olması için web sayfası <!DOCTYPE html> etiketi ile açılarak kullanılır.

  Html’in tarihsel gelişimi ise şu şekildedir:

  • 1991 yılında Html
  • 1994 yılında  Html 2
  • 1995 yılında Html 3
  • 1997 yılında  Html 3.2
  • 1999 yılında Html 4.0
  • 2000 yılında Xhtml 1
  • 20014 yılında Html 5

  Html kodları nereye yazılır?

  Html komutlarını yazmak için herhangi bir metin belgesi kullanılabilir veya Dreamweaver, Sublime Text gibi webmaster editörlerinde de yazılabilir.

  Html komutları etiketlerden oluşur. Html etiketi küçüktür (<) ve büyüktür  (>) işareti arasına yazılır. Html etiketini kapatırken ise / işareti kullanılır. İlk ve en önemli etiket ise html etiketidir. Html etiketi açılışı  <html>  , Kapanışı </html> ‘dir.  Başka bir etiket kullandığımızda <body> açılır, </body> şeklinde kapatılır. 

  Html kullanırken en önemli etiketler  html, head, body ‘dir. Şimdi bu etiketleri kısaca açıklayalım:

  • Html : Html etiketi tüm web sitelerinde kullanılması gereken bir etikettir web sayfaları hazırlamamız için gereken etikettir. Tüm kodlar <html > … </html> etiketleri arasına yazılır.  <html> etiketi kodumuzun yazımına başladığımızı gösteren etikettir.  </html> etiketi ise kodumuzun bittiğini gösteren etikettir. 
  • Head:  Head etiketi hazırlayacağımız web sitesi ile ilgili bilgilerin bulunduğu  title (sayfa başlığı), web siteyi arama motorlarına ve tarayıcılara  tanıtmak amacıyla kullanılan meta etiketlerinin bulunduğu etikettir. <head> … </head> etiketleri arasına yazılır.  Daha sonra bu etiketi daha detaylı açıklayacağız.
  • Body: Body etiketi isminden de anlaşıldığı üzere gövdeyi oluşturur. Bu alanda yazdığımız tüm içerik tarayıcıda görüntülenir.  Kullanıcının göreceği tüm içerik <body> … </body> arasına yazılır.

  Örnek Html Kodu :

  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <head>
  <title>Html Ilk kod</title>
  </head>
  
  <body>
  
  HTML ilk kod
  
  </body>
  
  </html>

  Kodu Çalıştır

   

  Html kodları nasıl kaydedilir ?

  Metin belgesine kodlarımızı yazdıktan sonra Farklı Kaydet dedikten sonra verdiğimiz ismin sonuna .html yazarak kaydedebiliriz. Örneğin : ebilgi isimli bir html dosyası oluşturalım kodlarımızı metin belgesine yazdıktan sonra Farklı kaydet diyoruz ve Dosya adı yazan yere ebilgi.html  yazarak kaydedebiliriz.


  Html Nedir? için yorum yap :

  Html Nedir? ilgili aklına takılan soruları sorabilir veya bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

   

  Bu sayfa için yorum yazılmamıştır ilk yorumu siz yazabilirsiniz.