• C# Nedir?

  C# Nedir?

  C# nedir? sorusunun en pratik cevabı Microsoft'un geliştirmiş olduğu yeni nesil programlama dili ve Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir diyebiliriz.

  C# programlama dili, .NET orta seviyeli programlama dillerindendir. Yani hem makine diline hem de insan algısına eşit seviyede olan bir programlama dilidir. Buradaki orta ifadesi dilin gücünü değil makine dili ile günlük konuşma diline olan mesafesini göstermektedir.

  C# (si şarp)şeklinde telaffuz edilmektedir, 

  Microsoft tarafından geliştirilmiş olmasına rağmen ECMA ve ISO standartları altına alınmış bir programlama dilidir.

  C# programlama dilinin tasarlanmasına Pascal, Delphi derleyicileri ve J++ programlama dilinin tasarımlarıyla bilinen Anders Hejlsberg liderlik etmiştir.

  C# programlama dili birçok alanda Java‘yı kendisine örnek alır ve C# da java gibi C ve C++ kod sözdizimine benzer bir kod yapısındadır. .NET kütüphanelerini kullanmak amacıyla yazılan programların çalıştığı bilgisayarlarda uyumlu bir kütüphanenin ve yorumlayıcının bulunması gereklidir. Bu, Microsoft’un .Net Framewok‘u olabileceği gibi ECMA standartlarına uygun herhangi bir kütüphane ve yorumlayıcı da olabilir. Yaygın diğer kütüphanelere örnek olarak Portable.Net ve Mono verilebilir.

  C# özellikle nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir .NET platformunun anadili olduğu bazı kesimler tarafından kabul görse de bazıları bunun doğru olmadığını savunur.

  C# dersleri sayfamızdan diğer konuları ve örnekleri inceleyebilirsiniz.


  C# Nedir? için yorum yap :

  C# Nedir? ilgili aklına takılan soruları sorabilir veya bildiklerinizi paylaşabilirsiniz.

   

  Bu sayfa için yorum yazılmamıştır ilk yorumu siz yazabilirsiniz.